5 pitanja = Ana Đurović vlasnica agencije Brain Code (Crna Gora)

5 pitanja = Ana Đurović vlasnica agencije Brain Code (Crna Gora)

  • 22.2.2025. 10:41:18
5 pitanja = Ana Đurović vlasnica agencije Brain Code (Crna Gora)

“Zapisujte svoje utiske – o ljudima, zadacima, sopstvenim reakcijama – jer će vam to pomoći da brže napredujete i prepoznate prilike za razvoj.”

#1. Koji neobičan alat, aplikaciju, stvar ili bilo šta drugo koristite da biste radno okruženje učinili prijatnijim za rad i bili produktivniji?

Za mene, efikasnost i produktivnost u radnom okruženju zavise od pažljivo kreiranih navika i alata koji olakšavaju organizaciju i mentalnu pripremu. Na prvom mjestu, osiguranje podataka i jasna organizacija rada ključni su za moj profesionalni ritam. Na laptopu imam precizno definisane foldere koji su strukturirani prema oblastima rada, klijentima i temama, što omogućava brzi pristup svim potrebnim informacijama. 

Kada je reč o upravljanju vremenom, svakodnevno se oslanjam na aplikaciju Calendar. Ovaj alat je neizostavan u mom svakodnevnom radu, jer omogućava da sve aktivnosti, pa čak i sitni detalji poput zakazivanja kafe, budu usklađeni u skladu sa mojim prioritetima.

Pored toga, važno mi je da imam dovoljno vremena ujutru kako bih započela dan sa potrebnom mentalnom pripremom. Ustajem dva sata prije prve obaveze, obično oko 6:30h, što mi omogućava da u miru obavim jutarnje rituale – od kafe, preko higijene, do detaljnog pregleda dnevnih zadataka. Ovaj miran početak dana doprinosi mojoj opuštenosti i usmjerenosti na zadatke koji me čekaju.

Uvijek imam pri ruci svesku i olovku kako bih zabilježila inspirativne ideje, a u poslednje vrijeme, to radim i putem Voice recorder-a na  telefonu.

Moj radni prostor je osmišljen tako da doprinosi mojoj koncentraciji i udobnosti. Osim prijatnog osvjetljenja, često koristim instrumentalnu muziku kako bih stvorila atmosferu koja podstiče produktivnost. Ponekad slušam omiljene pjesme, koje mi pomažu da podignem energiju i poboljšam inspiraciju. U cilju stvaranja još prijatnijeg ambijenta, koristim difuzer sa eteričnim uljima ili mirišljave sveće, što dodatno doprinosi stvaranju opuštajuće i inspirativne atmosfere koja podstiče kreativnost i efikasnost.

 

#2. Koje su neke "crvene zastave" u CV-ju koji čine da se kandidat ne pozove na razgovor?

Prilikom pregleda  CV-a, određeni signali mogu ukazivati na potencijalne probleme: 

  • Loša gramatika i pravopis; 
  • Pretjerano širok spektar tvrdnjio sopstvenim vještinama, koje teško može da posjeduje kandidat konkretnog životnog i poslovnog iskustva; 
  • Previše kratkih poslova (job-hopping) ili rupe u radnom iskustvu– osim ako nije jasno objašnjeno zašto.

 

#3. Koje neobično pitanje postavljate na intervjuu za posao i zbog čega?

Umjesto klasičnih pitanja, trudim se da intervju bude opušten razgovor koji omogućava kandidatu da se izrazi i pokaže svoj karakter, a ne samo profesionalne kvalifikacije za poziciju za koju aplicira. Kroz pitanja koja se odnose na svakodnevni život, lična interesovanja i stavove, nastojim da steknem uvid u način njegovog razmišljanja i vrijednosti.  Pitanja variraju u zavisnosti od specifičnosti radnog mjesta, ali neka od netipičnih pitanja koja često postavljam uključuju: 

  • „Kako planirate svoj odmor ili izlazak?“, 
  • „Šta biste voljeli da naučite?“, „
  • Koja osoba, knjiga, film ili događaj su najviše uticali na vaš način razmišljanja?“, 
  • „Šta biste radili da ne morate da zarađujete?“ 
  • i „Koja je vaša supermoć u poslu?“. 

Ovakva pitanja omogućavaju mi da steknem dublji uvid u motivaciju kandidata i njegov pristup životnim i profesionalnim izazovima.

 

#4. Koji savjet biste dali nekome ko tek počinje da radi? Koji savjet treba da ignoriše?

Kada tek počinjete karijeru, najvažnije je da budete radoznali i spremni da stalno učite, ne samo u okviru posla već i izvan „okvira“ svoje uže struke. Strpljenje i otvorenost za nove ideje ključni su za napredak. Važno je da budete hrabri u postavljanju pitanja i preuzimanju inicijative, jer to pokazuje vašu angažovanost. Iako ljudi često precjenjuju šta mogu postići u kratkom roku, istovremeno potcjenjuju snagu koju imaju ako istraju i ostanu posvećeni dugoročnim ciljevima. Zapisujte svoje utiske – o ljudima, zadacima, sopstvenim reakcijama – jer će vam to pomoći da brže napredujete i prepoznate prilike za razvoj. Svaki razgovor i svaka situacija nosi potencijal za rast. Idite za svojim interesovanjima i strašću, a ne samo za platom. 

Savjet koji treba da ignorišete je da se ograničite samo na ono što je opisano u vašem radnom mjestu i da ne pokušavate da proširite svoje mogućnosti. Najveća greška koju možete napraviti je da ne koristite svoj puni potencijal.

 

#5. Koju vještinu treba da razvija svaki zaposleni bez obzira na to čime se bavi?

Svaka osoba, bez obzira na to čime se bavi, treba da razvija „growth mindset“ – način razmišljanja koji podstiče kontinuirani razvoj i prilagođavanje. Vještine komunikacije, emocionalna i socijalna inteligencija, kao i kritičko i kreativno razmišljanje, ključne su za uspjeh u svakom okruženju. Dodatno, izuzetno je važno ulagati u izgradnju profesionalne mreže, tj. networking, jer prava povezanost otvara vrata novim prilikama i može značajno doprinijeti vašem napretku. Razvijanje ovih vještina omogućava svakom zaposlenom da postigne dugoročni uspjeh i ostvarenje svojih profesionalnih ciljeva.

 

Pronađite posao. Unaprijedite karijeru.

Povezujemo kandidate i poslodavce. Proces zapošljavanja činimo efikasnijim. Tržište rada činimo boljim.